SGO Gdańsk na X edycji Bałtyckich Dni Nauki

W dniach 23 – 27 na terenie całego trójmiasta odbywały się Bałtyckie Dni Nauki. Nazwa może wydawać się myląca, gdyż nie ma wcale czysto akademickiego charakteru – odwołuje się raczej do wartości poznawczych i ciekawości świata. Na zaproszenie Wydziału Prawa i Administracji UG, SGO Gdańsk zorganizowało interaktywne wykłady i prezentacje.

Image

Gospodarzem wizyty SGO na WPiA Uniwersytetu Gdańskiego było koło naukowe prawa karnego, które co roku zapewnia studentom militarne atrakcje, zapraszając na Bałtyckie Dni Nauki formacje jak Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej czy Jednostkę Wojskową Formoza. Zaproszenie nas, jako formacji pasjonackiej było dla nas ogromnym wyróżnieniem i wymagało całkowicie profesjonalnego podejścia do tematu.

Image

Przed budynkiem wydziału, ustawione zostały trzy czarne SUV-y wyładowane sprzętem sekcji realizacyjnych SGO – replikami ASG, plate carrierami, kaskami, systemami komunikacji itp. Każdy uczestnik mógł przymierzyć wystawione wyposażenie, a specjaliści z SGO ochoczo wyjaśniali przeznaczenie oraz zasady działania sprzętu.

Image

Image

Image

Osoby obecne na praktycznych prezentacjach na pewno nie zaliczą nas na pewno do „pozerów” – a spotkaliśmy się już z takimi obiegowymi opiniami w internecie. Uczestnicy prezentacji mogli bowiem przyjrzeć się jak wygląda proces zatrzymanie podejrzanego w pojeździe i jak reagować na „niespodzianki” w postaci pasów bezpieczeństwa, delikwenta ukrytego w bagażniku czy zablokowanych drzwi. Oczywiście nie był to poradnik dla przyszłych przestępców – prezentacja nie miała formy uczenia jakichkolwiek technik w tym zakresie.

Image

Image

Image
(prezentacja skuteczności założonej dźwigni i bloku nogami)

Inną ciekawą formą prezentacji była „realizacja” przeprowadzona w obiekcie Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnicy mogli podążać za sekcją i obserwować w jaki sposób pokonywane są korytarze, klatki schodowej i w jaki sposób następuje wejście do pomieszczeń. Dla urozmaicenia po drodze pojawiali się pozoranci aby uzmysłowić ewentualne zagrożenia dla zespołu i sposoby ich niwelacji (krycie stref, „wykrajanie” etc).

Image

Image

Na koniec specjalista SGO z zakresu samoobrony (podoficer MW, seminarzysta Combat56 i Krav Maga) zaprezentował proste i skuteczne techniki obrony przed napastnikami. Prawie godzinne zajęcia obejmowały obronę przy duszeniu, przyparciu do ściany czy walki w parterze.

Image

Image

Image

Image

Image

Dziękujemy za zaproszenie i możliwość zaprezentowania naszych umiejętności i wyposażenia.

Zdjęcia:www.tabodesign.com

Patronat SGO zapewniają:
Helikon-Tex
Gunfire.pl

http://img36.imageshack.us/img36/3517/gunfirelogo.png

 

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl