Sprawdzian z WF-u, lekcja serca i pasji

Wychowanie fizyczne nigdy się nie kończy. Sprint do środka komunikacji miejskiej, cardio podczas porządków w domu, czy obwody na zakupach w supermarkecie. Te aktywności podobnie jak charytatywny WF SGO i Akademii Marynarki Wojennej łączy to, że zwolnienie lekarskie czy rodziców jest tu bezskuteczne.

Od pomysłu do działania

Pomoc dla Bruna, synka żołnierza wojsk specjalnych organizowana jest przez nas już od roku. Rozpoczęliśmy od wyzwań biegowych DDDB, DDDB II, aukcje czy trening pierwszej pomocy. Tym razem postawiliśmy na autorski program lekcji WF. Inspiracja powstała z udziału w szkoleniu dla kandydatów do Jednostki Wojskowej Komandosów oraz organizowanych w przeszłości treningów obwodowych, a ostatnio tydzień w tydzień terenowych treningów zespołowych.

Bruno 1

I tak powstała koncepcja sprawdzonego tworu zwanego lekcja jedynego znanego nam wychowania – wychowania fizycznego. Do pomocy tradycyjnie poprosiliśmy Szkolenie Wojskowe Studentów Cywilnych Akademii Marynarki Wojennej, jednoczesnych gospodarzy obiektu, w którym mogliśmy pod dachem i na świeżej hali sportowej „wf-owac”.

12168926_1057139050973964_545668885_o

Każdy pomóc może. trochę lżej lub trochę gorzej

„Pokopcie sobie piłkę ” powiedziałby może jakiś rutynowany nauczyciel kultury fizycznej. My jednak jako jarosze etatowego kształcenia kultu bicepsów i łydek podeszliśmy do tematu kreatywniej. Z obawy przed masowymi omdleniami i stanami przed zawałowymi, których nie ogarnąłby pomorski NFZ, stworzyliśmy dwa poziomy wysiłku dla uczestników: Alfa, dla osób zdecydowanie chcących uniknąć kontaktu z gipsem oraz Omega, która lubi akcje w stylu 50 twarzy Greya.

DSC_0018

Zawody otworzył przedstawiciel Rektora Komendanta Akademia Marynarki Wojennej, P. Kmdr. Jarosław Teska – dziekan WDiOM

Środek sali miał służyć do rozgrzewki i rozprawienia się z kaloriami i zastygnięciem grupy podstawowej, a po kątach…o Panie. Marek urzeczywistnił chyba swoje imaginacje fizycznych tortur. Tor przeszkód, oparty na doświadczeniach z GROM Challenge i zawodów wieloboju SGO z SPAP Gdańsk. Jedynie 8 przeszkód do pokonania w 2-3 minuty. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Zadbaliśmy o detale.

IMG_3165

„Czy to już nie jest przegięcie?” nie powiedział żaden instruktor

DSC_0010

Materace, drążki, kozły, wszystko nówka sztuka, igła i WF-sta płakał jak wydawał

Przebieg, rozbieg, salto

Zajęcia poprzedziła obowiązkowa rozgrzewka dla wszystkich grup. Po 30 minutach nastąpił już podział na właściwe zespoły. W trakcie gdy grupa Alfa oddawała się uciechom gier zespołowych, Omega zmagała się z torem przeszkód. Na nim właśnie się skupimy.

DSC_0020

Bruno zdradził swoją taktykę na tor przeszkód

DSC_0025

Inspekcja zawodników

DSC_0043

Każdy biegać może

DSC_0050

Pełny przekrój wiekowy na jednym obrazku 

Bieg poprzedziło wykonanie 10 powtórzeń padnij powstań z dotknięciem wysoko ustawionego drążka. Następnie skok przez płotki i wspinaczka po drabince na wysokość około 4 metrów. Po zejściu, założenie plecaka z 10 kg obciążeniem….Plus w łapy 2 pełne 20 litrowe baniaki. Z 50 litrami H2O należało zygzakiem pokonać 10 metrów i wrócić sprintem na miejsce startu. Następuje ciężkie pożegnanie z baniakami i kolejne wyzwanie: 10 pociągnięć na drążku z dodatkowych 10 kg obciążeniem. Dalej z plecakiem na plecach wspinaczka 5 m na drabince speleo i element, którego nie zaliczyło najwięcej osób: wejście na linie 5 m z plecakiem. Potem już tylko ostatnie kłody pod nogi, czyli wysokie kozły i czas liczony po zrzuceniu plecaka.

DSC_0070

Bruno nie mógł odpuścić sobie próby na torze przeszkód

IMG_3177

IMG_3180

 

Statystyka, czyli pomoc z cyferkami w tle

Fakty sportowe są następujące. Udział w akcji wzięło ponad 50osób, trenowanych przez 4 instruktorów SGO i dopieszczanych organizacyjnie przez rzeszę studentów Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych.

Na torze przeszkód wystartowało 20 zawodników i 2 instruktorów. Tylko 4 osoby zaliczyły wszystkie przeszkody. Najlepsze czasy uzyskali:

2:07 Mario (SGO Gdańsk)

2:24 Mateusz (js4018)

2:27 Kursik (SGO Gdańsk)

Ilość spalonych kalorii: kilkadziesiąt tysięcy

Zebranych 1580 PLN na rehabilitację dla Bruna.

DSC_0093

Nagroda za „serce na sali”

DSC_0101

Nagroda „za serce na macie”

DSC_0112

Bruno nie krył zadowolenia

DSC_0121 Runda honorowa

Gracias senior uno senioritas

Kameralna i mega pozytywna akcja nie była by taka jaka była, gdyby nie wszystkie elementy składanki je tworzące. Zaczynając od :

naszego bohatera i rodziców Bruna, którzy mimo obowiązków zjawili się dopingować uczestników

Kursika który przez 1,5 h kreatywnie aktywizowal rozmaite partie mięśniowe uczestników, Marka który opracował tor przeszkód i budował go swoimi rękoma oraz pomagającym im Mariuszowi, Demiemu i Dembsowi.

Studentom SWSC za wzorowe ogarniecie aspektów organizacyjnych. W szczególności zaś Dorocie  za wycieczki do rektora, dziekanatu  i wypełnianie innych biurokratycznych formalności

Akademii Marynarki Wojennej i rektorowi za patronat nad akcją

Gunfire za nagrody dla uczestników biegu…było na czym oko zawiesić

Darii za wsparcie promocyjne akcji i kontakt z mediami

oraz uczestnikom i wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy dla Bruna!

DSC_0116

Zasłużone oklaski dla wszystkich obecnych

DSC_0123

TF Bruno Strong w komplecie

IMG_3207

Sami rozumiecie, musi być powtórka:)

Tekst: Ram

Foto: SWSC, praca zbiorowa

 

Publikacje zewnętrzne:

trojmiasto.pl

pomorska.tv 

 

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl