Uzbrojenie

Wychodzimy z założenia, że używanie replik bez znajomości zasad działania oryginału nie tworzy właściwych nawyków obsługiwania się z bronią palną. Dlatego staramy się możliwie regularnie uczęszczać na strzelnicę oraz warsztaty strzeleckie z użyciem ostrej amunicji. Bez względu na to czy operujemy bronią palna czy repliką stosujemy ZAWSZE te same procedury bezpieczeństwa.

Szczegóły uzbrojenia

Nasze uzbrojenie treningowe stanowią repliki broni w systemie ASG (airsoft guns) o napędzie sprężynowym, elektrycznym i gazowym. Prędkość wylotowa replik wynosi od 100 m/s.
Repliki ASG wykorzystują amunicję kompozytową kalibru 6 mm o wadze od 0,2 g do 0,43 g. Zaletą replik ASG jest ich wierne, wizualne odwzorowanie oryginalnej broni – oznaczenia licencyjne producentów, zbliżona waga, wykorzystane materiały i częściowo odwzorowane części mechanizmów ruchomych.

Uzbrojenie Formacji SGO jest standaryzowane w celu unifikacji szkoleń z zakresu obsługi jednostek oraz ułatwienia współpracy między członkami zespołów i oddziałów. Do używanych w naszych szeregach jednostek należą:

HK416

https://lh3.googleusercontent.com/-jrBVj8eo7OA/T3mXrtgj5sI/AAAAAAAAHsI/hi4nYAWr7xw/s700/_DSC6791%2520kopia.jpg

HK416 używa własnego systemu gazowego, zastępując system bezpośredniego odprowadzania gazów na suwadło używany w standardowy M16/M4. System gazowy HK G36 z kolei pochodzi częściowo z karabinu szturmowego AR-18 zaprojektowanego w 1963. System HK wykorzystuje krótki skok tłoka działającego na suwadło, celem wymuszenia ruchu zamka w tył. Taka konstrukcja zapobiega przed wejściem gazów do wnętrza broni, nie dociągnięcie bezpośrednich systemów uderzeniowych. Redukcja ciepła zwiększa nie zawodność broni i wydłuża okres między przestojami. Zmniejsza to także czas czyszczenia i obawy o działanie krytycznych elementów broni. Według H&K „doświadczenie, które Heckler & Koch zdobył podczas bardzo udanego” programu poprawy karabinu SA80 dla brytyjskiej armii, teraz przynosi owoce w HK416.

HK416 jest wyposażony w zespół szyn montażowych do umieszczenia różnego typu akcesoriów przystosowanych do karabinów M4/M16. W karabinie zastosowano również samonośną lufę, rozwiązanie to polega na zamontowaniu lufy w komorze zamkowej oraz łożu broni w taki sposób aby lufa nie miała styczności z żadną inną częścią broni, co wpływa na poprawę celności.

HK416 posiada regulowaną kolbę teleskopową oferuje ona sześć różnych pozycji.Ochraniacze ramion mogą być wypukłe lub wklęsłe. Kolba posiada również miejsce do przechowywania akcesoriów do konserwacji, zapasowych baterii elektrycznych lub innych małych elementów zestawu.

W Polsce karabiny HK416 są używane przez policjantów z Wydziału Specjalnego CBŚ, Biura Operacji Antyterrorystycznych (BOA) KGP, funkcjonariuszy CBA, jaki i znajdują się na wyposażeniu Dowództwa Wojsk Specjalnych.

HK416 jest zmodyfikowaną odmianą amerykańskiego karabinka M4. Obejmuje ona międzynarodowe symbole Safe, Semi-Automatic, Fully Automatic, nowy ergonomiczny chwyt pistoletowy zaprojektowany przez H & K, a dołączona do karabinu nowa jednoczęściowa osłona lufy z szynami systemu RIS wykorzystywana jest do montażu różnego typu akcesoriów. Najbardziej zauważalną różnicą jest, wewnętrzny układ tłoka gazowego o krótkim skoku pochodzącego z G36 HK. Ponadto regulacja Bloku gazowego z tłokiem umożliwia niezawodne działanie w modelach krótką lufą lub bez tłumika. Wreszcie HK416 zawiera składany celownik mechaniczny przedni i tylny, podobny do konstrukcji z G3.

 

M4

Image

Broń wprowadzona na uzbrojenie armii USA i innych krajów w połowie lat 90. Będąca wersją rozwojową karabinów z rodziny M16. Zbudowana została z powodu zapotrzebowania armii USA na broń o mniejszych wymiarach przeznaczoną dla oddziałów specjalnych i jako broń do samoobrony.

Zasadnicze zmiany w stosunku do poprzednich wersji to skrócenie lufy, zastąpienie kolby stałej kolbą składaną. Produkowany jest w kilku wersjach różniących się rodzajem mechanizmu spustowego, rodzajem łoża i komory zamkowej. Skrócenie lufy zmniejszyło zasięg skuteczny. Dodano szynę na górnej części broni, dzięki czemu można zdejmować rękojeść do przenoszenia broni i montować w jej miejscu różnego rodzaju celowniki optyczne lub kolimatorowe.

Początkowo M4 był używany przez żołnierzy jednostek specjalnych, z czasem stał się popularną bronią także w jednostkach zwykłej piechoty, jako uzbrojenie młodszych oficerów, obsług broni ciężkiej i coraz częściej szeregowych żołnierzy. M4 stał się także następcą pistoletów maszynowych M3 używanych przez załogi czołgów M1 Abrams.

Pierwsza wersja M4, mogła podobnie jak M16A2 strzelać ogniem pojedynczym i seriami trzystrzałowymi, później rozpoczęto produkcję wersji M4A1 mogącej strzelać seriami o dowolnej długości.

W chwili obecnej najpopularniejsza jest wersja M4A1 R.I.S. z czterema szynami Picatinny do montażu dowolnego wyposażenia taktycznego SOPMOD i nie tylko. W ich skład wchodzi: laserowe wskaźniki celu, oświetlenie taktyczne, strzelby taktyczne (XM-26 LSS, Remington 870 MCS), granatnik podwieszany M203, celownik optyczny lub kolimatorowy.

M4 jest używany między innymi przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych, Siły Obronne Izraela, komandosów z SAS.

Polska jednostka specjalna GROM wykorzystywała jako podstawową broń cywilne klony kbk M4 czyli karabinki Bushmaster XM15E2S M4A3 i KAC SR-16 Carbine. Od 2008 roku są one zastępowane przez karabin HK416

Glock 17/23

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej stosowanych pistoletów przez służby policyjne i wojskowe świata. Charakteryzuje się prostotą użytkowania i wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz wysoką odpornością na wpływ czynników zewnętrznych. Budowa zewnętrzna zapewnia wygodne i niekłopotliwe przenoszenie i dobywanie.
Produkowane przez austriacką firmę GLOCK Gmbh z Deutsch-Wagram, założoną w 1963 przez Gastona Glocka, który jak na przyszłego potentata produkcji broni zaczynał dość nietypowo jako specjalista od wysokowytrzymałych tworzyw sztucznych, co miało okazać się rewolucją w dziedzinie tworzenia nowoczesnego uzbrojenia.
Stworzony w 1980 roku na potrzeby ogłoszonego przez armię austriacką konkursu pistolet, okrzyknięto bronią XXI wieku i błyskawicznie został wprowadzony w wielu krajach jako wyposażenie policji i wojska.
Jako że pistolet zyskał ogromną popularność zaczęły powstawać wersje dostosowane do różnych typów amunicji i w tej chwili dostępna jest szeroka gama modeli zasilanych oprócz zwykłego 9×19 Para także nabojami .40 S&W, .357 SIG, 10mm Auto, .380 Auto a nawet .45ACP.

Dostępna jest duża gama różnego rodzaju przyrządów celowniczych (składane, nocne), szyna podlufowa pozwala na montaż latarek, laserów lub innych akcesoriów. W najnowszych modelach IV generacji możliwa jest również częściowa wymiana okładzin rękojeści, co pozwala dopasować chwyt broni do osobistych preferencji użytkownika.
Pistolety zasilane są – w zależności od modelu – magazynkami o różnej pojemności, najbardziej standardowe i najczęściej spotykane to 15/17 nabojowe, ale występują też wynalazki w postaci magazynka 33 nabojowego, najczęściej w zestawieniu z modelami mogącymi prowadzić ogień pojedynczy jak i automatyczny. Ciekawostką jest fakt, że magazynki „dłuższe” (oczywiście w tym samym kalibrze) bez problemu pasują do mniejszych modeli (w których normalnie używa się magazynków o mniejszej pojemności).

Jednostki z rodziny AR15 i Glock są podstawowym wyposażeniem zespołów szturmowych SGO.

 

SCAR (jednostka próbna w oddziale SGO WOT)

Image

Special Operations Forces Combat Assault Rifle – modułowy karabin automatyczny skonstruowany przez FN Herstal dla Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (USSOCOM) w ramach przetargu na karabin dla sił specjalnych. Był testowany m.in. przez Navy SEALs. Karabin ma dwa typy: SCAR-L (Mk 16), lżejszy, wykorzystujący amunicję 5,56 mm NATO oraz SCAR-H (Mk 17), cięższy, wykorzystujący amunicję 7,62 mm NATO. Oba mogą w przyszłości mieć inne warianty, np. karabiny snajperskie. Od czerwca 2007 pierwsze karabinki i karabiny SCAR z początkowej produkcji zaczęły trafiać do jednostek, gdzie przeprowadzano podstawowy trening z nowym rodzajem uzbrojenia, przygotowując instrukcje i programy nauczania.

 

 

 

Copyright © 2010 - 2013 Formacja SGO | Projekt i wykonanie: www.ithold.co.uk | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl